Zpět na hlavní stránku
Akce spolku RomaGerm

Září 2018 organizační setkání pro plán akcí v tomto roce na půdě akademie věd ČR

říjen 18 celodenní akce – výjezd do lokalit Mušov – Římská velitelská budova- spáleniště a kovové hřeby - záhada studny, Mušov – Knížecí Germánský hrob, ( betonárka )- římské ležení – osada Longobardů, Dolní Věstonice – Vysoká zahrada

Květen 19 obec Přibice za spoluorganizace s obecním úřadem - Po stopách Římanů, místo vojenského ležení

Součástí spolku RomaGerm je evidovat nežádoucí projevy ve vztahu k životnímu prostředí, pochybení odpovědných úřadů, které v této oblasti má nežádoucí dopad na přírodu,společenský. Komunikuje pak s dotyčným úřadem pro nápravu, což se více méně nedaří.

Černé stavby – Vodní dílo Nové Mlýny-Dolní Věstonice, ve 2017 eviduje stavební úřad Mikulov na pobřeží 180, s pohledu zákona černých staveb v blízkosti střediska údržby Povodí Moravy. Ty jsou zde umístěny již od roku asi 1990 včetně ke každé příslušné, kadibudka. Žádná zmínka ze strany tehdejšího hejtmana Jmk o této skutečnosti po přírodní pohromě 14.9.17- kdy je stržena část silnice mezi Dol. Věstonicemi a Pavlovem. Policie Jmk se věcí nezabývá i když je evidentně zhotovena škoda na pobřežním terénu podkopáním svahu o profilu cca 7 krát 3 m na výšku v průměru a délce asi 200 metrů aby si uživatelé zvětšili prostor. Je otázka zda obec měla vyhlášku o platbě rekreačního poplatku a nepřišla o nemalý zisk.

Po roce 2018 se na tato místa opět vrátila nemalá část objektů. Podobné stavby jsou také od roku 1995 umístěny na pobřeží v KU Mušov. Teprve na upozornění k odboru stavebního úřadu v Pohořelicích v roce 2017 vedoucí ing J.Jeř.-je v této funkci 20 let, tuto skutečnost eviduje a vydává rozhodnutí o odstranění staveb. Posléze vydává povolení k umístění staveb. Tyto kauzy mají společného jmenovatele a to že o nich tou dobou a od počátku - 1995 mělo vědomí středisko údržby Povodí Mor.- Dolní Věstonice, vedoucí ing J.O. a dle zákona o navýšné hladině obojí spadalo do její pravomoci !

Plynová děla proti špačkům

Spolek upozorňuje na nesmyslné používání automatických plynových děl ve vinařských oblastech, Pálava a přilehlých. Kdy tyto jsou nastavena na 4 až 8 výstřelů za minutu, též za okolností, kdy se předmětný špaček vůbec v blízkosti nevyskytuje ! a to v blízkosti obcí, kde je takových zařízení několik a každým rokem jich přibývá ! jsou v provozu od 06h do až 20 hod, nezřídka i v noci s méně nastavenou frekvencí. Policie se tímto nezabývá !

Zařízení ruší klid nejen občanům po celý den včetně víkendů a svátku. Vytláčí ze svých lokalit ostatní ptactvo a zvěř. V těchto lokalitách, vinohradech, je také množství hmyzu, součást potravy. Oslovené úřady od roku 2016, odpovědná Krajská hygienická stanice Jmk – Břeclav-naposledy ing L. Jan., KHSJM42836/2019/BV/HOK ze dne 7.8.19, odbor životního prostředí Jmk jsou v této věci nečinné, odvolávají se na zákon z roku 2000, kdy tato zařízení byla používána jen ojediněle. Dochází k názorové deformaci veřejnosti ve vztahu k životnímu prostředí, kdy se upřednostňuje komerční zisk a podporuje bezohlednost jednotlivce v uvedené činnosti.

Věc archeoskanzen 1

V roce 1998 se při stavbě pobřežní silnice poblíž Mušova, Mikulovsko, odkryl významný acheologický nález z doby Markomanských válek z poč. našeho letopočtu nazvaný Hrob germánského krále, později se název mění. Zpracoval Tejral, Peška. Pro stav, zárůst náletovými dřevinami a navážkami sutě a odpadu do těchto míst, vznikla skupina zájemců o tuto lokalitu za účelem změny přístupu k tomuto významnému místu a byl písemně ve 2002 osloven starosta obce Pasohlávky s žádosti o nápravu. Odpovědí bylo, že věc je v kompetenci ČAV archeologického ústavu Brno. Dalších pět let se zde mimo vzrůstu dřevin a plevele, včetně odpadů nic nemění.

Oslovujeme Obec Dolní Dunajovice. Jako doloženého sousedního majitele pobřežního pozemku dle internetového vyhledávače a dle katastrální příslušnosti s dalším doložením, že tento pozemek byl obci přidělen státem smlouvou o nabytí v roce 1996. Po domluvě s obcí zakládáme ve 2007 sdružení a následně žádáme o pozemek. Záměr, projekt archeoskanzenu. Smlouva je podepsána 1.4.2008 na dobu 25 let. Posléze také žádáme Povodí Mor. o sousední pozemek abychom o něco málo zvětšili užitnou plochu. Smlouva podepsaná 11.4.2008

Od obce dostáváme písemný souhlas pro vymýcení náletových dřevin, tedy černého bezu a akátu. Lesnická universita v Brně nám navrhla projekt pro obnovu dendrologicé skladby dřevin dle zastoupení k příslušné době.

Během následovného vysazení nových dřevin a zatravňování pozemku došlo k výhradám místní rybářské komunity, že mají zaplaceny nájmy pro místní ( v sousedství ! ) rekreační objekty , viz satelitní snímek ( umístěné, užívané jako černé stavby, níže popsané v řízení ze stavebním úřadem v Pohořelicích ) a s projektem archeoskanzenu nesouhlasí. Tento vznesený argument akceptoval posléze přizvaný zástupce Povodí Moravy závod Dyje, pracoviště Dolní Věstonice ing J.O., který se zasadil o nové řízení pro změnu katastrálních dat z důsledkem vedených k zrušení nájemních smluv.

Projekt - Archeoskanzen z doby pobytu Římanů a germánských etnik na našem území poblíž Mikulova.

Žádost občanského sdružení RomaGerm v roce 2007 o ladem zůstávající s plevelem a náletem dřevin, nevyužívaný pozemek ve vlastnictví Obce Dolní Dunajovice. Na úrovni zastupitelství obce, veřejných schůzích, byl kladný ohlas a občané byli ztotožněni s tímto prospěšným záměrem. Po několika jednáních došlo ke schválení k pronájmu.
Na tomto pozemku poblíž archeologického evropsky významného nálezu tzv Hrobu Germánského krále chce o.s. RG vytvořit prostředí jak po stránce podob archeologických rekonstrukcí bydlení, chýší ale také ukázkami předpokládaných řemeslných či hospodářských činností. To vše s doprovodnými a kulturními akcemi v lokalitě Pálavských jezer. Též jako nabídka studijních účelů.

Je podivné, že parcela o velikosti 4.7 ha 8353 ( 1001 ) v ucelené, výhodné, k jihu přikloněné ploše poblíž řeky Dyje, v podobě ať už pastviny nebo obdělávané, neměla zjištěného vlastníka. V roce 1983 ji Pozemkový úřad v Břeclavi s vypracovaným plánem zátopy oblasti Nové Mlýny Povodí Moravy, přidělil neodpovídající tvar a plochu o velikosti 280 m2 přesto, že tato je ve skutečnosti cca 1900 m2 v ploše co do původních zbytkových hranic spočívajících nad vodou. To se změnilo a s novou grafickou podobou byla státem parcela předána obci v r. 1996 a tato podoba odpovída skutečnosti.

Ze strany obce Dol. Dunajovice došlo 1. 4. 2008 vědomě při podepsání nájemní smlouvy k podvodu když v zákonné lhůtě předem obec oznámila formou příslušné kopie mapy z katastru nemovitostí na úřední desce veřejnou nabídku.
O 5 měsíců později obec popřela že tento pozemek ji vůbec kdy patřil, za podpory Geocartu Brno, aby následovně opět stav věcí přehodnotila s ústupkem tlaku Povodí Moravy Brno závod Dyje. Ta si zde po 1.5.2009 4/5 z jeho plochy použila pro svůj záměr a zahrnula jej do souboru pásů parcel, hůře identifikovatelných podob co do objektivity hranic parcel mezi vodou a užitnou plochou. Co vedlo Ministerstvo zemědělství, pozemkový úřad v Břeclavi aby domluvenou novou nestandartní podobu parcey 9895 po jednání 1.10.2008 s Povodím Moravy a Kat. úřadem Mikulov naroubovalo do satelitní mapy z roku 1995 a ne do mapy odpovídající datem, dejme tomu k roku 2007 případně 2009 ?!

Nestandartní situace nastala zainteresováním vedlejších osob na pronájmu pozemku paní Vr. sousedícího s parcelou 8353 už v roce asi 1995, kdy její č.p. 3183 / 75 v sousedství nájemně převzal vedoucí autokempu Merkur Pasohlávky p. Du., člen obecní rady obce Pasohlávky, včetně toho, že zahrnul též do tohoto pronájmu část, 1 / 3 pozemku cizího, to je 8353.
Po té co pozbyl tento post, po konkursu výměnou vedoucího, nahradil jej v r asi 2009 za stejným účelem vedoucí zaměstnanec Pov. Moravy Brno, závod Dyje, od kterého jsme měli pronajatý též jejich úzký pás pozemku 3163 / 80. Ten nám přes zaplacený nájem zrušili po té co jsme povodí požádali o odstranění zde umístěných autokempových přívěsů. Jako důvod uvedli, že jsme nezačali realizovat program. Pozemek pro archeoskanzen je v platném pronájmu na 25 let.

Nakonec obec Dolní Dunajovice souhlasila s návrhem v této zmenšené podoby pro zápis do katastru nemovitostí k datu 5.1.2009. Celé situaci od počátku předcházelo neakceptování obce žádosti o schůzku s požadavky o.s. RG o společné řešení a v tisku Břeclavského deníku Nový Život, vedení obce v článku Archeoskanzen asi vytlačí Thermal lázně Pasohlávky, uvádí lživé informace. Pozemek s novým č.p. 9895 nabízí koncem roku 2012 k prodeji.
Pozemkový úřad Břeclav nevytvořil oprávněné kroky vycházející s podstaty parcely 8353, dříve v ploše 7.5 ha tak aby jí byla přidělena odpovídající plocha od hranice katastru po linii zatopení což na jiných místech obvodu zatopené plochy v délce cca 40 km je samozřejmostí. Aby obec Dolní Dunajovice obdržela za odnětí z předmětné parcely náhradou jiný pozemek od Povodí Moravy je fikce.

Nový majitel pozemku obec Pasohlávky ? dal v počátku roku 2013 naděj ke spolupráci avšak do října toho roku nedodala žádná odpovídající data. Vysvětluje to jako úředně nedokončený postup předání pozemku ze strany obce Dolní Dunajovice.

Oslovuje vás historie římské doby, máte inspiraci k realizaci archeoskanznu ? Přihlaste se !

Občanské združení RG má v náplni ochranu životného prostředí, dáva podněty k nápravě na příslušná místa.

archeoskanzen.rg@seznam.cz Za občanské sdružení RomaGerm Metod Jiříček 25.10. 2013

Knížecí hrob Mušov

Predbežná vize archeoskanzenu