Zpět na hlavní stránku

Archeologický nález Germánského hrobu v lokalitě Mušov

Hrob se nachází v jihozápadní části katastru dnes již zatopené obce Mušov, na levém břehu Dyje-střední Novomlýnské nádrže v nadmořské výšce 170-180m.Přesnou polohu z důvodu těžby neznáme,na starších mapách je poloha odhadována na návrší na kotě 180 (Peška 2000).Hrob byl objeven v souvislosti se stavbou silnice na podzim r.1988(24-25.10) a téhož roku byl proveden záchranný archeologický výzkum pod vedením Jar.Pešky.
Hrobová jáma byla vyhloubena do vyvýšeniny tvořené terciálními štěrky a písky a rozměry byly rekonstruovány na 6 x 4 x 3m (Peška 2000).Obsahovala kosterní pozůstatky příslušníků místní královské rodiny z období starší doby římské a luxusní výbavu předmětů provinciálního původu (bronzové a skleněné nádoby,šperky atd). Došlo k vyloupení hrobu.
Interpretace tohoto nálezu je problematická z důvodu heterogenity vybavení hrobu-silné zastoupení větší části inventáře římsko provinciálního původu a také vybavení spojeného s vyšší germánskou společenskou vrstvou.

Nález královského hrobu z Mušova náleží k nejvýznamnějším objevům poslední doby, jak s pohledu rozmanitosti hrobové výbavy, tak z pohledu ostatních knížecích hrobů starší doby římské nalezených severně od středního Dunaje.( podobně nálezy na Slovensku, „Strážský poklad“ -Prof. Kriška- P. Dvořák pozn.C). Obč. sdr. RomaGerm usiluje zbudovat v lokalitě archeoskanzen s prezentací bydlení etnika germánského zastoupeného historicky v této oblasti jehož zástupci se též aktivně účastnili bojů na straně římských legií.

C. 2008

Úprava terénu a vysázení nových stromů